25 Ekim 2010 Pazartesi

Daft Punk-Around The World

'99 depremi esnasında kim nereden bağış yapmış diye (Türk merakı işte) TRT 1'de Mehpare Çelik ablamızı takip ederken, (konuyu nereden nereye bağlayacağım şimdi bak bir dikkat edilsin) reklam aralarında diğer kanallarda gezinirdik haliyle. O yıl iki yaşında olan Daft Punk'ın Around The World'üne rastladığımda bu renkli ritmik ve senkronize klip beni hemen kendine aşık etti. Hala da öyle gider. Klibi Michel Gondry tarafından çekilen şarkıda, her alt dansçı grubu belli bir enstrumanı temsil ediyormuş: İskelet adamlar gitarı, mumyalar davulu, uzaylı kılıklı tipler vokali, 80den kalma tipli kadınlar klavyeyi, uzun boylu küçük kafalı adamlarsa bası canlandırmışlar.
Malum o yıllarda henüz mp3 teknolojisi falan olmadığından, radyodan ya da kasetten kasete şarkı çekmek gibi hususlar ile meşguldük. (Hatta o yıl ilk aşkım bana bir Eminem kasedi hediye etmişti. Evde hala bir yerlerde duruyordur Allah bilir.) Bir de benim hiç CD çalarım olmadı, Walkman'dan direkt mp3 çalara terfi ettim ama bu konuda yalnız değilimdir.
Çıkış zamanının Nisan '99 olduğunu az önce araştırınca gördüğüm, yine geç doksanların beğendiğim diğer bir klibi ise Fatboy Slim' in Right Here Right Now'ıdır. Biz deprem stresini böyle atıyormuşuz demek ki, kâh mumyalı, iskeletli, kâh bir algden (ya da benzeri bir hücreli canlıdan) şişman bir Amerikalı'ya dönüşmenin üç buçuk dakikalık tarihçesi. Çok drammış hakikaten. Amerika'nın bilinç altlarımıza gönderdiği bir mesaj olabilir mi acaba bu? Sözkonusu klipleri aşağıda bir tıkla izlemenin dayanılmaz hafifliği.... (HD değiller)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...